ATMOSFERA
Co wyróżnia tę szkołę na tle innych?
Indywidualne podejście do ucznia, przyjaźni nauczyciele, małe klasy, dobra atmosfera i możliwość rozwoju w różnych kierunkach – od humanistycznych, przez biologiczno-chemiczne, aż po logistykę z praktykami w Grecji czy we Włoszech!
Czy trudno się tu odnaleźć na początku?
Nie! Nowi uczniowie są bardzo ciepło przyjmowani – nauczyciele i starsi koledzy chętnie pomagają. Już od pierwszych dni tworzymy przyjazną atmosferę, która pomaga szybko poczuć się jednym z nas.
Jak wygląda kontakt z nauczycielami?
Nauczyciele są otwarci, życzliwi i dostępni. Mocno angażują się w to, żebyś czuł się tu dobrze i pomagają uczniom w rozwiązywaniu ich problemów. Możesz porozmawiać z nimi nie tylko o nauce – zawsze znajdzie się ktoś, kto wysłucha i doradzi.
A co, jeśli ktoś jest nieśmiały albo czuje się zagubiony na początku?
Każdy był kiedyś nowy – i w tej szkole się o tym pamięta. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele są życzliwi i pomagają się zaaklimatyzować. Zawsze można liczyć na pomoc wychowawcy, pedagoga czy kolegów z klasy.
A co, jeśli ktoś jest inny? Np. ma inne zainteresowania, styl, poglądy? Jest nieśmiały, ma specjalne potrzeby edukacyjne?
W naszej szkole każdy może być sobą. Nikt nie jest oceniany za to, jak wygląda, co lubi czy jakie ma zdanie. Panuje atmosfera akceptacji i otwartości. Inność nie jest tu problemem – jest wartością. Dzięki temu uczymy się od siebie nawzajem i tworzymy zgraną społeczność, w której każdy ma swoje miejsce. Co więcej, mamy kilka sukcesów potwierdzających to, że nasza szkoła pomaga rozwinąć skrzydła, odkryć talenty i wydobyć Twoje mocne strony. Wielu uczniów, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, otworzyło się u nas, osiągnęło sukcesy, odkryło swoje talenty, spokojnie ukończyło szkołę.
Czy do szkoły uczęszczają obcokrajowcy?
Jaka atmosfera panuje w szkole? Czy podejmujecie jakieś działania na rzecz integracji uczniów i przeciwdziałania stresowi szkolnemu?
W naszej szkole dbamy o przyjazną atmosferę i dobre relacje między uczniami oraz nauczycielami. Organizujemy liczne wydarzenia integracyjne. Wyjazdy międzyoddziałowe, warsztaty pełne inspiracji i dni tematyczne – to tylko niektóre z naszych pomysłów! Mamy także pedagoga i psychologa szkolnego, którzy wspierają uczniów w sytuacjach trudnych i pomagają radzić sobie ze stresem. Stawiamy na otwartą komunikację i współpracę między uczniami, nauczycielami i rodzicami, aby szybko reagować na ewentualne trudności. Prowadzimy programy przeciwdziałania agresji i cyberprzemocy, a także zajęcia z edukacji emocjonalnej i technik radzenia sobie ze stresem. Szkolny samorząd uczniowski angażuje się w tworzenie przyjaznego środowiska, organizując akcje społeczne i wydarzenia kulturalne. Dodatkowo w naszej szkole znajdują się miejsca stworzone z myślą o komforcie uczniów, takie jak sala relaksacyjna, w której można się wyciszyć i odpocząć, przytulny pokój pedagoga, gdzie każdy może liczyć na rozmowę w spokojnej atmosferze, oraz altana, będąca idealnym miejscem na przerwy i integrację na świeżym powietrzu. Dzięki temu nasi uczniowie mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo, co sprzyja ich rozwojowi zarówno edukacyjnemu, jak i osobistemu. Kto powiedział, że szkoła musi być stresująca? Razem pokonamy każdą przeszkodę! Jak nie marzyć o takim miejscu?
Czy uczniowie chętnie angażują się w życie szkoły?
Tak! W naszej szkole uczniowie aktywnie uczestniczą w różnych inicjatywach i wydarzeniach. Wielu z nich chętnie angażuje się w organizację imprez szkolnych, działalność samorządu uczniowskiego, akcje charytatywne, konkursy czy projekty tematyczne. To nie tylko sposób na rozwijanie swoich pasji, ale też okazja do integracji i zdobycia nowych doświadczeń. Każdy, kto chce coś zorganizować lub w czymś pomóc, znajdzie u nas swoje miejsce!
Jakie inicjatywy organizuje samorząd uczniowski?
Samorząd uczniowski aktywnie współpracuje z dyrektorem szkoły
- jest współorganizatorem wielu przedsięwzięć szkolnych i dni tematycznych, takich jak: Walentynki, Dzień bez Plecaka, Dzień Włoski, Dzień Świętego Patryka.
- aktywnie angażuje się w akcje charytatywne
- współtworzy szkolnego TikToka i tworzy wywiady, rolki filmowe
- Jest pomysłodawcą szkolnych zmian/zakupów - pomaga podejmować decyzje dotyczące kierunku, w którym zmierza szkoła
- Opiniuje i przedstawia kandydatury do stypendiów
- organizuje konkursy, debaty oraz spotkania integracyjne
- reprezentuje uczniów podczas spotkań z władzami szkoły i środowiskiem lokalnym,
- dba o dobrą atmosferę w szkole, wspierając inicjatywy budujące poczucie wspólnoty i współodpowiedzialności.
BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA
Czy w szkole jest bezpiecznie?
Tak, szkoła bardzo dba o bezpieczeństwo uczniów – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Szkoła znajduje się w strefie zamieszkania, co oznacza, że piesi mają pierwszeństwo przed kierowcami, a maksymalna prędkość, z jaką może poruszać się samochód, wynosi 20 km/h. Budynek jest monitorowany, drzwi posiadają zamek elektroniczny, mamy videodomofon. Monitorujemy wejścia na teren szkoły. Nauczyciele pełnią dyżury na szkolnych korytarzach i na podwórku szkolnym. Od wielu lat nie dochodzi na terenie szkoły do bójek między uczniami i innych niebezpiecznych sytuacji. Każdy każdego zna, a mistrzynią jest Pani Anitka – woźna, która zna każdego ucznia z imienia i wie, do której klasy chodzi.
Czy w szkole dochodzi do przemocy lub hejtu?
Według nas, żadna szkoła nie jest wolna od incydentów hejtu i przemocy. Ważne, żeby szybko reagować i otwarcie sprzeciwiać się takim zachowaniom.
Nasza szkoła reaguje natychmiastowo na każdą formę przemocy – zarówno fizycznej, jak i słownej. Obowiązuje jasny system zasad, wsparcie pedagoga szkolnego, psychologa, dyrektora, wychowawcy. Współdziałamy z rodzicami i rozwiązujemy problemy na wczesnym etapie ich powstawania. Realizujemy wiele programów antyprzemocowych, skupiających się na dobrostanie uczniów: „Młode głowy” Fundacji UNAWEZA, „Szkoła z klasą”, Dbam o mój z@sięg, program Mentalnie Równi.
Czy mogę się zgłosić do kogoś, jeśli coś mnie niepokoi?
Zawsze. W szkole pracuje pedagog, psycholog, pedagog specjalny oraz wychowawcy, którzy są dostępni i otwarci na rozmowę. Można porozmawiać też z dyrektorem, wicedyrektorem i nauczycielami, którzy traktują uczniów z empatią i zrozumieniem.
Czy uczniowie mogą liczyć na pomoc w sytuacjach trudnych?
Tak – każdy uczeń ma dostęp do wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. Jeśli ktoś ma problem w domu, w relacjach czy z własnym samopoczuciem, nie zostaje z tym sam. Szkoła współpracuje także z instytucjami zewnętrznymi.
Czy w toaletach jest bezpiecznie?
Tak, jest bezpiecznie, choć czasami tłoczno. Wszystkie kabiny są zamykane od wewnątrz.
W jaki sposób najczęściej rozwiązywane są problemy w szkole?
Problemy w szkole najczęściej rozwiązywane są poprzez rozmowę – zarówno między uczniami, jak i z udziałem nauczycieli, rodziców, wychowawcy czy pedagoga. Taka forma pozwala lepiej zrozumieć sytuację, znaleźć wspólne rozwiązanie i zapobiec dalszym nieporozumieniom.
Czy w toaletach jest papier toaletowy?
Oczywiście, że tak. Biały.
Czy w toaletach są środki higieny dla dziewcząt?
Tak, mamy systematycznie uzupełnianą Różową Skrzyneczkę.
Czy szkoła znajduje się w cichej i bezpiecznej okolicy?
Tak, nasza szkoła jest położona w spokojnym, malowniczym miejscu – blisko siewierskiego zamku i terenów rekreacyjnych. Okolica jest cicha, bezpieczna i sprzyja nauce oraz odpoczynkowi. Budynek jest monitorowany, a na terenie szkoły panuje przyjazna atmosfera.
SPECJALNE POTRZEBY
Czy uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi odnajdą się w tej szkole?
Oczywiście! Staramy się dbać o to, by każdy czuł się tu dobrze i bezpiecznie. Szkoła dysponuje salą wyciszenia i relaksu, mamy kabinę wyciszającą, słuchawki tłumiące hałas, hamaki, poduszki antystresowe, kocyk obciążeniowy. Mamy odpowiednio przeszkoloną kadrę pedagogiczną i ogrom empatii. Stosujemy się do zaleceń zawartych w orzeczeniach i opiniach wydanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne i lekarzy specjalistów.
Czy w szkole znajduje się toaleta dla niepełnosprawnych?
Tak. Szkoła dysponuje toaletą dla osób niepełnosprawnych.
Czy szkoła posiada urządzenie do przemieszczania osób niepełnosprawnych?
Tak, posiadamy takie urządzenie - sprawne i działające. Ponadto, w tym roku zaplanowano budowę windy i utworzenie kolejnych toalet dla niepełnosprawnych.
LEKCJE I PRZERWY
W jakich godzinach odbywają się lekcje?
Zazwyczaj lekcje odbywają się w godzinach 7:50-15:20. Czas rozpoczynania i kończenia zajęć oraz długość przerw uzgadniamy z Samorządem Uczniowskim, po przeanalizowaniu rozkładu jazdy autobusu i pociągu.
Ile minut trwa najdłuższa przerwa?
Najdłuższa przerwa trwa 15 minut.
Czy uczniowie mogą spędzać przerwy na podwórku szkolnym?
Oczywiście, że tak - jeśli tylko warunki pogodowe na to pozwalają, nasi uczniowie spędzają przerwy na dworze. Mogą wtedy korzystać ze Strefy Slow Life&Balance oraz z Antysmogowego Parku Kieszonkowego, który znajduje się na placu szkolnym.
Czy można dostać jedynkę za brak zeszytu?
Nie można. Jest to sprzeczne z prawem oświatowym.
Czy nauczyciele chętnie wystawiają szóstki?
Jeśli tylko uczeń opanował 100% podstawy programowej, to tak. Mamy uczniów z ocenami celującymi - zarówno cząstkowymi, jak i rocznymi.
Czy w szkole jest punktowy system oceniania zachowania?
Nie. W naszej szkole nie funkcjonuje punktowy system oceniania zachowania – ocena wystawiana jest na podstawie obserwacji wychowawcy, opinii nauczycieli, frekwencji ucznia, czynionych postępów oraz jego zaangażowania w życie klasy i szkoły.
Czy jest dużo nauki?
Nauki jest tyle, ile trzeba – wiadomo, że szkoła średnia to krok w stronę dorosłości i odpowiedzialności, ale wszystko jest do ogarnięcia. Nauczyciele potrafią wyważyć tempo i pomagają, gdy coś jest trudniejsze. Kluczem jest systematyczność, a nie siedzenie po nocach.
Czy zadawane są prace domowe?
Tak, ale bardzo rzadko. Prace domowe pomagają utrwalić to, co było na lekcji. Nauczyciele starają się nie przytłaczać uczniów – często zadania są kreatywne lub są pracami projektowymi, nad którymi pracuje grupa uczniów.
Czy łatwo zrozumieć materiał?
Większość uczniów mówi, że tak – szczególnie dlatego, że nauczyciele tłumaczą cierpliwie i w różny sposób. Jeśli ktoś nie nadąża, zawsze może przyjść na konsultacje lub dopytać po lekcji. Szkoła stawia na zrozumienie, a nie wkuwanie na siłę.
Czy łatwo zdać do następnej klasy?
To zależy – dla wielu uczniów zdanie do następnej klasy nie jest trudne, jeśli regularnie uczęszczają na zajęcia, angażują się w naukę i zaliczają przedmioty na bieżąco. Szkoła zwykle oferuje wsparcie w postaci konsultacji, zajęć wyrównawczych czy pomocy nauczycieli, więc jeśli ktoś napotka trudności, ma szansę je przezwyciężyć.
Jednak zaniedbanie obowiązków szkolnych, częsta nieobecność lub brak systematyczności mogą utrudnić zdobycie promocji. Kluczowe są chęci, odpowiedzialność i korzystanie z dostępnych możliwości.
Jeżeli chodzisz na lekcje, uczysz się i podchodzisz do szkoły z zaangażowaniem – nie będzie problemu. Nauczyciele pomagają, wspierają i dają szanse na poprawę. Nie trzeba być orłem ze wszystkiego, ważne, żeby się starać.
Czy można korzystać z telefonów komórkowych?
W czasie lekcji – tylko za zgodą nauczyciela, np. gdy telefon służy jako narzędzie edukacyjne. Poza tym – tak, na przerwach możesz korzystać z telefonu, o ile nie przeszkadzasz innym i przestrzegasz zasad kultury. Są miejsca, w których bezwzględnie nie wolno korzystać z telefonów komórkowych: to toalety i przebieralnie.
Czy szkoła dobrze przygotowuje do egzaminów zawodowych?
Tak! Uczniowie technikum mają nie tylko teorię, ale też dużo praktyki – w pracowniach i w realnych firmach. Szkoła bierze udział w projektach zagranicznych, co daje dodatkowe doświadczenie. Egzaminy zawodowe są wymagające, ale absolwenci dobrze sobie radzą i mają konkretne umiejętności. Nasi nauczyciele przedmiotów zawodowych to osoby z doświadczeniem, również w zespołach egzaminacyjnych.
WYCIECZKI, WYJAZDY ZAGRANICZNE
Czy szkoła często organizuje wycieczki?
Według nas i w porównaniu do innych szkół - bardzo często. Organizujemy:
- Wycieczki integracyjne
- Wyjazdy naukowe na warsztaty, seminaria organizowane przez uczelnie wyższe
- Wyjazdy do kina, teatru
- Wyjazdy zagraniczne: Erasmus+, BERMUN
- Obozy Euroweek
- Wyjazdy na spotkania z politykami, aktorami, autorami książek
- Wyjścia warsztatowe
UDOGODNIENIA
Czy szkoła wydaje legitymacje w formie elektronicznej?
Czy uczniowie mają miejsce na przechowywanie swoich rzeczy?
Tak. Oprócz ogólnodostępnej szatni, każdy uczeń ma dostęp do zamykanej szafki metalowej.
Czy w szkole jest sklepik?
Tak. W szkole funkcjonuje sklepik szkolny – a'la bistro, gdzie uczeń może zakupić ciepły posiłek, kanapki, kawę, herbatę, drobne przekąski. Jest też miejsce na spożywanie posiłków.
Sklepik obsługuje płatności gotówkowe, kartą i zbliżeniowe.
Czy w szkole są miejsca, w których można się zrelaksować?
Tak. Na korytarzach porozstawiane są wygodne kanapy, pufy i worki sako, stoliki do gry w szachy. Posiadamy też salę wyciszenia i relaksu, w której znajdują się fotele, kanapy, kabina wyciszająca, słuchawki tłumiące dźwięki, huśtawka typu kokon. Na placu szkolnym mamy altanę z ławostołami i minipark ze stołami do ping ponga, gry w szachy i piłkarzyki. Szkoła ma na wyposażeniu Konsolę Playstation oraz centrum multimedialno-gamingowe w bibliotece.
Czy ta szkoła wygląda ponuro, tak jak inne licea i technika?
Ależ skąd! Nasza szkoła jest kolorowa i nowoczesna. Potrzebujesz przykładów? Odwiedź naszą fotogalerię, a zobaczysz nowoczesne i kolorowe łazienki, czyste i nowoczesne sale lekcyjne, siłownię i salę fitness – jak z katalogu dla sportowców. Na korytarzach znajdują się kolorowe kanapy, pufy i worki sako. Klasy ozdabiają fototapety i nowe meble. Sklepik szkolny to w rzeczywistości przytulne, nowoczesne bistro. Nie wierzysz? Zapraszamy w odwiedziny!
POŁOŻENIE SZKOŁY
Gdzie znajduje się szkoła?
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Pawła II w Siewierzu jest położony w cichej, spokojnej i urokliwej okolicy, w bezpośrednim sąsiedztwie siewierskiego zamku i boiska Orlik oraz w bliskiej odległości od Rynku w Siewierzu.
INNE CIEKAWOSTKI
Jakie są najciekawsze miejsca w szkole?
Sala wyciszenia i relaksu - możemy tu odpocząć, nowoczesne pracownie – biologiczna, chemiczna, geograficzna, pracownie logistyczne, sala fitness- tu zadbamy o formę, Antysmogowy Park Kieszonkowy i Strefa Slow Life &Balance - świetne miejsca przed szkołą, sklepik szkolny, gabinet Pani pedagog - “nieoceniony".
Czy można odkupić podręczniki od uczniów starszych klas?
Tak, co roku we wrześniu organizowany jest kiermasz książek, gdzie starsi uczniowie mogą odsprzedać książki młodszym kolegom.
Czy jest dużo sprawdzianów?
Zależy, co to znaczy dużo? O liczbie i częstotliwości sprawdzianów uczeń zostaje poinformowany na początku roku szkolnego. Liczba sprawdzianów zależy od ilości zakresu materiału obowiązującego w danym cyklu nauczania, od podejścia nauczyciela uczącego dany przedmiot, od możliwości uczniów oraz od potrzeb testowania w procesie uczenia się. W ciągu tygodnia według Statutu mogą być trzy sprawdziany. Umożliwia to uczniowi pełne przygotowanie się. Przed sprawdzianami są prowadzone lekcje powtórzeniowe. Można też skonsultować się z nauczycielem.
Warto podkreślić, że sprawdziany nie są jedyną formą sprawdzania wiedzy. My o tym wiemy i wybieramy też bardziej kreatywne sposoby: quizy, projekty i inne.
Jacy są nauczyciele?
Po pierwsze: przyjaźni i sprawiedliwi. Nasza szkoła słynie ze wspierającej atmosfery.
Po drugie: starają się wydobyć i wykorzystać potencjał każdego ucznia. My wiemy, że mało kto jest najlepszy ze wszystkiego. Dlatego pozwalamy na to, żeby każdy szedł w takim kierunku, jaki sobie obrał. Ponadto, kiedy nauczyciel widzi, że uczeń ma potencjał, talent – to dokłada wszelkich starań, by ten talent wspierać i pielęgnować. Zdążyliśmy odkryć już wiele takich talentów :)
Czy można w szkole brać udział w projektach międzynarodowych lub wymianach uczniowskich?
Tak, w naszej szkole
można brać udział w projektach międzynarodowych i wymianach uczniowskich. To świetna okazja, by
poznać nowych ludzi, sprawdzić się w praktycznym użyciu języka obcego i zobaczyć, jak wygląda nauka w innych krajach.
Szkoła bierze udział w programach i wyjazdach, takich jak Erasmus+ (Grecja, Włochy) czy projekty partnerskie z innymi szkołami europejskim BERMUN w Berlinie, gdzie uczniowie mają szansę wyjechać za granicę, uczestniczyć w konferencjach warsztatach, realizować wspólne zadania i poznawać inne kultury.
Udział w takich projektach rozwija nie tylko językowo, ale też uczy współpracy, otwartości i samodzielności.
Jeśli jesteś ciekawy świata i lubisz wyzwania – zdecydowanie warto spróbować!
Czy można brać udział w jakiś dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych (np. koła zainteresowań, sport, kółko teatralne)?
Tak, dopasowujemy ofertę szkoły do potrzeb i zainteresowań naszych uczniów. W naszej szkole uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w:
- Zajęciach sportowych: piłka siatkowa, sztuki walki, piłka koszykowa
- Zajęciach rozwijających zainteresowania z matematyki, historii, biologii, chemii
- Kole teatralnym
- Klubie wolontariusza.
Jakiego wsparcia można oczekiwać od szkoły, jeśli ma się wątpliwości związane z wyborem przyszłej drogi zawodowej?
Nasi uczniowie mają wsparcie i zajęcia/spotkania z:
- Doradcą zawodowym
- Psychologiem
- Pedagogiem
- Doradcami zawodowymi z Powiatowego Urzędu Pracy w Będzinie
- Przedstawicielami zawodów
- Ponadto wychowawcy organizują wyjścia do zakładów pracy uczestnictwo w targach edukacyjnych i branżowych, spotkania z absolwentami, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami, a także warsztaty rozwijające kompetencje miękkie, potrzebne na rynku pracy.
Dzięki temu uczniowie mogą lepiej poznać swoje predyspozycje, zainteresowania i możliwości, co pomaga w świadomym planowaniu dalszej edukacji i kariery zawodowej.