Co wyróżnia tę szkołę na tle innych?
Indywidualne podejście do ucznia, przyjaźni nauczyciele, małe klasy, dobra atmosfera i możliwość rozwoju w różnych kierunkach – od humanistycznych, przez biologiczno-chemiczne, aż po logistykę z praktykami w Grecji czy we Włoszech!
Czy trudno się tu odnaleźć na początku?
Nie! Nowi uczniowie są bardzo ciepło przyjmowani – nauczyciele i starsi koledzy chętnie pomagają. Już od pierwszych dni tworzymy przyjazną atmosferę, która pomaga szybko poczuć się jednym z nas.
Jak wygląda kontakt z nauczycielami?
Nauczyciele są otwarci, życzliwi i dostępni. Mocno angażują się w to, żebyś czuł się tu dobrze i pomagają uczniom w rozwiązywaniu ich problemów. Możesz porozmawiać z nimi nie tylko o nauce – zawsze znajdzie się ktoś, kto wysłucha i doradzi.
A co, jeśli ktoś jest nieśmiały albo czuje się zagubiony na początku?
Każdy był kiedyś nowy – i w tej szkole się o tym pamięta. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele są życzliwi i pomagają się zaaklimatyzować. Zawsze można liczyć na pomoc wychowawcy, pedagoga czy kolegów z klasy.
A co, jeśli ktoś jest inny? Np. ma inne zainteresowania, styl, poglądy? Jest nieśmiały, ma specjalne potrzeby edukacyjne?
W naszej szkole każdy może być sobą. Nikt nie jest oceniany za to, jak wygląda, co lubi czy jakie ma zdanie. Panuje atmosfera akceptacji i otwartości. Inność nie jest tu problemem – jest wartością. Dzięki temu uczymy się od siebie nawzajem i tworzymy zgraną społeczność, w której każdy ma swoje miejsce. Co więcej, mamy kilka sukcesów potwierdzających to, że nasza szkoła pomaga rozwinąć skrzydła, odkryć talenty i wydobyć Twoje mocne strony. Wielu uczniów, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, otworzyło się u nas, osiągnęło sukcesy, odkryło swoje talenty, spokojnie ukończyło szkołę.
Czy do szkoły uczęszczają obcokrajowcy?
Jaka atmosfera panuje w szkole? Czy podejmujecie jakieś działania na rzecz integracji uczniów i przeciwdziałania stresowi szkolnemu?
W naszej szkole dbamy o przyjazną atmosferę i dobre relacje między uczniami oraz nauczycielami. Organizujemy liczne wydarzenia integracyjne. Wyjazdy międzyoddziałowe, warsztaty pełne inspiracji i dni tematyczne – to tylko niektóre z naszych pomysłów! Mamy także pedagoga i psychologa szkolnego, którzy wspierają uczniów w sytuacjach trudnych i pomagają radzić sobie ze stresem. Stawiamy na otwartą komunikację i współpracę między uczniami, nauczycielami i rodzicami, aby szybko reagować na ewentualne trudności. Prowadzimy programy przeciwdziałania agresji i cyberprzemocy, a także zajęcia z edukacji emocjonalnej i technik radzenia sobie ze stresem. Szkolny samorząd uczniowski angażuje się w tworzenie przyjaznego środowiska, organizując akcje społeczne i wydarzenia kulturalne. Dodatkowo w naszej szkole znajdują się miejsca stworzone z myślą o komforcie uczniów, takie jak sala relaksacyjna, w której można się wyciszyć i odpocząć, przytulny pokój pedagoga, gdzie każdy może liczyć na rozmowę w spokojnej atmosferze, oraz altana, będąca idealnym miejscem na przerwy i integrację na świeżym powietrzu. Dzięki temu nasi uczniowie mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo, co sprzyja ich rozwojowi zarówno edukacyjnemu, jak i osobistemu. Kto powiedział, że szkoła musi być stresująca? Razem pokonamy każdą przeszkodę! Jak nie marzyć o takim miejscu?
Czy uczniowie chętnie angażują się w życie szkoły?
Tak! W naszej szkole uczniowie aktywnie uczestniczą w różnych inicjatywach i wydarzeniach. Wielu z nich chętnie angażuje się w organizację imprez szkolnych, działalność samorządu uczniowskiego, akcje charytatywne, konkursy czy projekty tematyczne. To nie tylko sposób na rozwijanie swoich pasji, ale też okazja do integracji i zdobycia nowych doświadczeń. Każdy, kto chce coś zorganizować lub w czymś pomóc, znajdzie u nas swoje miejsce!
Jakie inicjatywy organizuje samorząd uczniowski?
Samorząd uczniowski aktywnie współpracuje z dyrektorem szkoły
- jest współorganizatorem wielu przedsięwzięć szkolnych i dni tematycznych, takich jak: Walentynki, Dzień bez Plecaka, Dzień Włoski, Dzień Świętego Patryka.
- aktywnie angażuje się w akcje charytatywne
- współtworzy szkolnego TikToka i tworzy wywiady, rolki filmowe
- Jest pomysłodawcą szkolnych zmian/zakupów - pomaga podejmować decyzje dotyczące kierunku, w którym zmierza szkoła
- Opiniuje i przedstawia kandydatury do stypendiów
- organizuje konkursy, debaty oraz spotkania integracyjne
- reprezentuje uczniów podczas spotkań z władzami szkoły i środowiskiem lokalnym,
- dba o dobrą atmosferę w szkole, wspierając inicjatywy budujące poczucie wspólnoty i współodpowiedzialności.