Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Pawła II w Siewierzu realizuje projekt pt. „Innowacyjna logistyka – wspólne kształtowanie przyszłych liderów logistyki we Włoszech”, dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027. Projekt jest realizowany na zasadach programu Erasmus+, ale dofinansowany z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, którego beneficjentem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Projekt otrzymał numer 2024-1-PL01-KA122-VET-000210537 i jest realizowany w okresie 31.12.2024 – 30.12.2025. Dofinansowanie projektu wynosi 309 650,99 zł, w tym 255 524,00 zł ze środków Unii Europejskiej.
Celem projektu jest poprawa kompetencji zawodowych, w tym języka branżowego uczniów poprzez udział w stażach zagranicznych w zawodzie technik logistyk. Niemniej ważne będą kompetencje międzykulturowe, komunikacyjne, osobiste i organizacyjne niezbędne w poruszaniu się po europejskim rynku pracy, które uczniowie poprawią dzięki umiejscowieniu staży za granicą. Projekt to też duża szansa dla 2 nauczycieli zawodu, którzy wezmą udział w Job shadowing we włoskich przedsiębiorstwach logistycznych. Dzięki temu poprawią swoje kompetencje zawodowe i będą mogli włączyć efekty obserwacji na zajęciach za uczniami, co przyczyni się do poprawy procesu nauczania w szkole. Projekt zmierza też do większego umiędzynarodowienia szkoły oraz poprawy kompetencji kadry zarządzającej, w tym językowych, międzykulturowych, osobistych. Partnerem zagranicznym w projekcie jest włoska firma Istituto per la Formazione, l'Occupazione e la Mobilità Società Cooperativa Sociale (w skrócie: IFOM), która wesprze nas w zakresie organizacji staży dla uczniów oraz Job shadowingu dla kadry. IFOM odpowiadać będzie też za mentoring grup, organizację pobytu, wyżywienia oraz wsparcie kulturowe. Mentor ze strony partnera będzie monitorował postępy uczestników wraz z opiekunami w firmach, dokona ich oceny oraz wyda niezbędne certyfikaty. Wspólnie z partnerem wydamy na koniec dokumenty Europass Mobilność.
Przed wyjazdem za granicę uczniowie/uczennice przejdą przez intensywne zajęcia językowe, kulturowe i pedagogiczne w postaci zajęć dodatkowych w szkole. Uczestnicy zostaną ubezpieczeni, otrzymają kieszonkowe oraz podpiszą umowy ze szkołą oraz porozumienia o programach zajęć. Mobilność uczniów będzie trwała 4 tygodnie i rozpocznie się pod koniec września 2025 roku. Mobilność kadry przewidziana jest na maj tego samego roku.
Projekt pozwoli uczniom i uczennicom na wzrost umiejętności przydatnych na rynku pracy, zwiększenie szans na zatrudnienie, osiągnięcie lepszych wyników w nauce, poprawę umiejętności porozumiewania się w języku angielskim. Dla kadry będzie stanowić istotne wsparcie zawodowe. Projekt przyczyni się też do wzmocnienia kulturowego osób biorących w nim udział, a uczniom da szansę poznania swojego zawodu od strony zatrudnienia w zagranicznej firmie. Wpłynie też na wzrost usamodzielnienia i poczucia własnej wartości, wzrost motywacji do dalszego uczestnictwa w kształceniu po zakończeniu mobilności. Dzięki realizacji projektu i zdobyciu doświadczeń zagranicznych szkoła poczuje się pewniej w Europie jako organizator mobilności.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki kulturowe, przejazdy lokalne pokryte zostaną z budżetu projektu. Projekt jest finansowany ze środków EFS+ w podziale: 82,52% środki europejskie, 17,48% środki krajowe.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie