Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Pawła II w Siewierzu realizuje projekt pt. „Europejski start po umiejętności zawodowe – Logistycy Technikum w Siewierzu na Pelopenezie”, dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027.
Projekt jest realizowany na zasadach programu Erasmus+, ale dofinansowany z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, którego beneficjentem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Projekt otrzymał numer 2022-1-PL01-KA122-VET-000068799 i jest realizowany w okresie 1.09.2023 – 31.08.2024. Dofinansowanie projektu wynosi 319893,46 zł.
Celem projektu jest zwiększenie wiedzy, umiejętności zawodowych i doświadczenia praktycznego uczniów i uczennic poprzez udział w stażach zagranicznych. Ponadto projekt zmierza do podniesienia kompetencji kadry w zakresie realizacji projektów międzynarodowych oraz potencjału organizacji partnerskich w zakresie realizacji mobilności zagranicznych.
W projekcie weźmie udział 27 uczniów/uczennic z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Pawła II w Siewierzu z kierunku technik logistyk, którzy wyjadą na staże do Grecji. Uczestnikom i uczestniczkom towarzyszyć będzie dwóch nauczyli, którzy przyjmą rolę opiekunów. Projekt jest realizowany w partnerstwie z grecką firmą Sygiannis S. Oksana Wioska OE. White Blue Tour Service. Partner jest odpowiedzialny w projekcie za organizację staży, wsparcia kulturowego i mentoring. Będzie też prowadzić monitoring postępów uczestników i wraz z opiekunami praktyk dokonywać ich oceny.
Przed wyjazdem za granicę uczniowie/uczennice przejdą przez intensywne zajęcia językowe, kulturowe i pedagogiczne w postaci zajęć dodatkowych w szkole. Uczestnicy zostaną ubezpieczeni, otrzymają kieszonkowe oraz podpiszą umowy ze szkołą oraz porozumienia o programach zajęć. Mobilność będzie trwała 4 tygodnie i rozpocznie się w marcu 2024 r. Na koniec uczestnicy i uczestniczki zostaną ocenieni za pomocą Kart Oceny Efektów Kształcenia i otrzymają certyfikaty od Partnera oraz dokumenty Europass Mobilność.
Projekt pozwoli uczniom i uczennicom na wzrost umiejętności przydatnych na rynku pracy, zwiększenie szans na zatrudnienie, osiągnięcie lepszych wyników w nauce, poprawę umiejętności porozumiewania się w języku angielskim. Projekt przyczyni się też do wzmocnienia kulturowego osób biorących w nim udział, a uczniom da szansę poznania swojego zawodu od strony zatrudnienia w zagranicznej firmie. Wpłynie też na wzrost usamodzielnienia i poczucia własnej wartości, wzrost motywacji do dalszego uczestnictwa w kształceniu po zakończeniu mobilności. Dzięki realizacji projektu i zdobyciu doświadczeń zagranicznych szkoła poczuje się pewniej w Europie jako organizator mobilności.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki kulturowe, przejazdy lokalne pokryte zostaną z budżetu projektu. Projekt jest finansowany ze środków EFS+ w podziale: 82,52% środki europejskie 17,48 środki krajowe.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie