11 lutego uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
Najpierw zwiedzili teatr, a następnie obejrzeli spektakl "Pan Tadeusz Muzycznie", będący nowoczesną interpretacją epopei Adama Mickiewicza, łączącą energetyczne aktorstwo z melodyjnym reggae i hip-hopowym brzmieniem.
Po przedstawieniu, wraz z panią dyrektor Martą Szczerbą i p. Martą Koterwą-Stolarską młodzież wzięła udział w konferencji "Teatr, Pasja, Rozwój – Nowe Perspektywy dla Młodych", podczas której dyskutowano o roli teatru we współczesnym świecie, sztucznej inteligencji i nowych technologiach. Prelegenci, w tym reżyserka Anna Leśniak wraz z aktorami, producent filmowy Jarosław Sawko, aktorka Małgorzata Gorol oraz twórca mediów interaktywnych Łukasz Smolarski, Anna Poznar - kulturoznawca, nauczycielka podzielili się swoimi doświadczeniami oraz wizją współczesnego teatru. Byli także ciekawi, co o tym wszystkim sądzi młodzież i osoby związane z edukacją.
Panią dyrektor zapytano na przykład o to, czy współczesny Romeo wyznały miłość Julii pod balkonem, czy jednak poprzez wiadomość wysłaną na Messengerze.
Uczniów pytano o odbiór spektaklu, wrażenia, emocje oraz o to, w jaki sposób młodzież postrzega rozwój AI - upatruje w niej szansę, czy zagrożenie?
Wszyscy wspólnie doszli do wniosku, że każdy człowiek szuka w życiu autentyczności, a sztuka i edukacja opierają się na prawdziwych i wartościowych relacjach. Sztuczna inteligencja jest doskonałym narzędziem ułatwiającym pracę, naukę, pozwala bawić się sztuką, jednak jest tylko dodatkiem i jednym z elementów ludzkiego życia. Prawdziwą wartością jest człowiek - z pasjami, marzeniami, niedoskonałościami, autentycznymi emocjami.
Udział w tym wydarzeniu dostarczył wszystkim nie tylko doznań artystycznych, ale również skłonił do refleksji nad rolą teatru i technologii w kształtowaniu przyszłości.