Otwarcie Strefy Slow Life and Balance i Antysmogowego Parku Kieszonkowego

24 września 2024 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Siewierzu oficjalnie otwarto Strefę Slow Life and Balance i Antysmogowy Park Kieszonkowy.

Na spotkanie przybyli: p. Krzysztof Dudziński - Wicestarosta Będziński, p. Zdzisław Banaś - Członek Zarządu Powiatu Będzińskiego, p. Aldona Kopczyńska - Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Będzinie, Zbigniew Grochalski – Zastępca Dyrektora PPUH DOLOMIT Kopalnia Ząbkowice, Tomasz Rok - PPUH DOLOMIT Kopalnia Ząbkowice, Arkadiusz Świeboda – Przewodniczący Rady Rodziców, Katarzyna Mizerska – Osuch, która reprezentowała ING Bank Śląski, Adam Flak – Właściciel firmy FABET Sp. z o.o., p. Anna Orłowska – Specjalistka ds. Sprzedaży Centralnej Air Products Sp. z o.o. i p. Agnieszka Motyl – Kierownik Zespołu Wsparcia Regionalnego Air Products Sp. z o.o.

Pierwsza część tej kameralnej uroczystości miała miejsce w pracowni szkolnej, gdzie Pani Dyrektor po przywitaniu gości, przedstawiła etapy realizacji Strefy Slow Life and Balance. Najpierw z środków własnych powiatu stworzono strefę integracji młodzieży, w której znalazły się: betonowy stół do tenisa stołowego, piłkarzyki, ławostoły do gry w szachy oraz dwie ławki. Zależało nam, żeby młodzież traktowała szkołę nie tylko jako miejsce nauki, ale też jako miejsce odpoczynku, relaksu, sportowej aktywności i zabawy. Następnie, przy wsparciu rodziców – pań Anny Orłowskiej i Agnieszki Motyl - pracownic firmy Air Products szkoła złożyła wniosek do firmy z prośbą o dofinansowanie Strefy Slow Life&Balance, w skład której wchodziłaby: altana wraz z ławostołami, ekosłupek do odczytywania takich pomiarów jak: zanieczyszczenie powietrza, temperatura czy wilgotność gleby oraz karmniki i poidełka dla ptaków. I to przedsięwzięcie zostało sfinansowane dzięki hojności firmy Air Products, a opiewało na niemałą kwotę, bo na 27 000 złotych.

Potem pozostały do wykonania prace budowlane, których przeprowadzenie nie było łatwe, a bardzo kosztowne. Teren grząski i podmokły należało wyrównać i utwardzić. Z pomocą przyszli nasi uczniowie, między innymi Marcel Okularczyk oraz kolejni przedsiębiorcy, na których zawsze możemy polegać. Kamień do utwardzenia terenu oraz ziemię pod trawnik podarowała firma PPUH Dolomit Kopalnia Ząbkowice, a płyty betonowe pod altanę i betonowe elementy sportowe zasponsorowała firma FABET pana Adama Flaka. Część prac budowlanych z ciężkim sprzętem sfinansowała Rada Rodziców.

Następnie została przedstawiona realizacja drugiego projektu o nazwie ,, Antysmogowy Park Kieszonkowy’’. Powstał on w ramach programu grantowego ,,Moje środowisko’’ - konkursu realizowanego przez ING Bank Śląski. Głos zabrali zaproszeni goście związani bezpośrednio z projektami, aby przypomnieć, jak wyglądała współpraca ze szkołą.

P. Zdzisław Banaś - Członek Zarządu Powiatu Będzińskiego, w swoim wystąpieniu poparł  wszystkie działania proekologiczne na terenie Miasta i Gminy Siewierz, mówiąc, że działania szkoły wpisują się w politykę proekologiczną gminy i powiatu. Następnie prezentację na temat zanieczyszczeń powietrza w Siewierzu przestawiła p. Aneta Furtacz – ekodoradca z Referatu Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska z Urzędu Miasta i Gminy Siewierz, zajmująca się monitorowaniem smogu.

Na zakończenie pierwszej części spotkania, Oliwia Antkiewicz - uczennica klasy 3 LO przeniosła swoją piosenką uczniów i zaproszonych gości w “kolorowy świat malowany kredką”.

Druga część spotkania wraz z przecięciem wstęgi miała miejsce na terenach zielonych szkoły - w Antysmogowym Parku Kieszonkowym i w  Strefie Slow Life and Balance.

Tam, zaproszeni goście i uczniowie wzięli udział w warsztatach prozdrowotnych. Chętni mogli zagrać w "piłkarzyki", w szachy, w tenisa stołowego i w ,,chińczyka’’. Na warsztatach proekologicznych, wszyscy mogli zapoznać się z antysmogowymi drzewami i krzewami.  Nie zabrakło też Quizu o tematyce ekologicznej, a także drobnej pracy plastycznej. Na zakończenie każdy z gości otrzymał pamiątkową zakładkę i jabłko - symbol zdrowia.

Szkoła to wspólna przestrzeń całej społeczności szkolnej. W niej uczniowie uczą się, odpoczywają i tworzą. Wiedzą, jakie to ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia, by powietrze było czyste.

Antysmogowy Park Kieszonkowy i Strefa Slow Life and Balance przy pomocy nauczycieli będą kształtować odpowiedni stosunek do przyrody, postaw proekologicznych i prozdrowotnych. Rośliny poprawią jakość powietrza. Tu będą prowadzone lekcje przedmiotowe i zajęcia integracyjne. Przebywanie w otoczeniu drzew i krzewów wpłynie na naszą kondycję psychiczną.  W przyszłości drzewa będą zapewniać cień oraz podniosą walory estetyczne naszej szkoły.

Edukacja ekologiczna prowadzona w naszej szkole pozytywnie wpłynie na kształtowanie świadomości ekologicznej wśród uczniów, rozwijając w nich odpowiedzialność za środowisko naturalne i zachęcając do podejmowania działań na rzecz jego ochrony.