Spotkanie z teatrem

14 maja nasi uczniowie odwiedzili Teatr Nowy w Zabrzu, by móc obejrzeć monodram pt. „Odcinek” w brawurowym wykonaniu Grzegorza Cinkowskiego, a także wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez tego aktora.
„Odcinek”  jest inspirowany dramatem Jeana Pierre’a Dopange pt. „Belfer”, opowiadającym o podejściu do zawodu nauczyciela. Potem reżyser sztuki idzie o krok dalej. Wskazuje widzowi podobieństwa bycia nauczycielem i aktorem oraz opowiada  o zawodowym życiu aktora, którego widzowie mogli poznać na scenie. ”Odcinek” zamienia się w pewnym momencie w sztukę opowiadającą o blaskach i cieniach tego zawodu. O relacjach z mistrzami i autorytetami w tym zawodzie.
Następujące po sztuce warsztaty kontynuowały opowieść o człowieku, który wykonuje swój zawód, nauczyciela i aktora, z pasją, zaangażowaniem i ogromnym poczuciem misji, jednak tutaj do głosu dopuszczono publiczność.  Młodzi widzowie wypowiadali się o tym, jak postrzegają zawód nauczyciela, a aktor starał się ukazać im trud tej pracy i wysiłek, jaki niejednokrotnie trzeba włożyć w to, by zaciekawić ucznia lekcją i zająć jego uwagę przez 45 minut.  Wykonywanie przez młodzież ćwiczenia uświadomiły niejednemu z tam obecnych, że pojęcie czasu bywa względne, że zawód aktora oraz nauczyciela bywa trudną sztuką, zwłaszcza jeśli jest ciągłym zabieganiem o uwagę/uważność i zainteresowanie młodego widza, czy też ucznia.