W piątek 26.01.2024 r. młodzież naszego Liceum Ogólnokształcącego uczęszczająca na biologię w zakresie rozszerzonym wraz z nauczycielką Anną Kieller – Bańką wzięła udział w wykładach, warsztatach oraz quizach w ramach Nocy Biologów na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Na początku uczniowie wysłuchali wykładu: „Czy życie bez organizmów genetycznie modyfikowanych jest możliwe?”. Dowiedzieli się, że modyfikacjom genetycznym poddawane są mikroorganizmy, rośliny, ale także zwierzęta. Z wykorzystaniem mikroorganizmów genetycznie modyfikowanych – produkujemy m.in. leki, dzięki czemu są one tanie i szeroko dostępne. Transgeniczne rośliny, są szeroko wykorzystywane w rolnictwie oraz w molekularnych farmach do produkcji związków chemicznych na potrzeby farmacji lub przemysłu. Zastosowanie zwierząt transgenicznych w badaniach biomedycznych jest nieocenione i bezcenne. Poznali kilkadziesiąt, zaskakujących przykładów wykorzystania GMO, np. ekologiczna świnia, niebieska róża, spider–koza.
Następnie uczestniczyli w wykładach: „Bakterie wymykające się definicji” oraz „Co potrafi komórka bakteryjna?”. Stwierdzenie: każda reguła ma swój wyjątek nie jest w żadnej dziedzinie tak prawdziwe jak w biologii. W szczególności bakterie lubią nas zaskakiwać i jakby na złość wykazywać cechy, które nie pasują do funkcjonującej definicji. Na wykładach zostało przybliżonych kilka przykładów mikroorganizmów, które zdecydowanie należą do bakterii, z drugiej jednak strony nie do końca dają się zaszufladkować w ramach tego pojęcia.
Wielkim zainteresowaniem młodzieży cieszyły się warsztaty:
- Odkryj sekrety życia na Ziemi. W grze typu quiz inspirowanej popularnym programem telewizyjnym Milionerzy, mogli wcielić się w rolę zawodnika i sprawdzić swoją wiedzę na temat cząsteczki DNA, genów, a także komórki roślinnej i różnorodnych procesów biologicznych. Quiz był przeprowadzony w języku angielskim.
- Botaniczne bingo – rośliny inwazyjne, gdzie wzięli udział w interaktywnym quizie wiedzy na temat inwazyjnych gatunków roślin (realizowany dodatkowo jako aktywność w ramach projektu „Zintegrowane podejście do ochrony ekosystemów przed inwazyjnymi roślinami obcymi w południowej Polsce - IAS EcoSystemCARE”).
- Poznaj kod życia – od DNA do białka, gdzie rozwijali swoje umiejętności bioinformatyczne. Sprawdzili jak znaleźć i odczytać sekwencję genu, zobaczyli czym różnią się geny poszczególnych organizmów i zajrzeli w ich głąb. Zbudowali własną strukturę 3D białka i przyjrzeli się jej z bliska.
Na wszystkich wykładach i warsztatach uczestnicy otrzymali nagrody i upominki.