Transport, spedycja i logistyka (wliczając transport osób) pozostaje jedną z najważniejszych części polskiej gospodarki.
W 2021 r. branża ta wypracowała 5,7 proc. polskiego PKB i zatrudniała 951 tys. osób, czyli dawała pracę ok. 6 proc. polskiej siły roboczej.
Jednocześnie polscy kierowcy przewieźli 19 proc. towarów na rynku wewnątrzunijnym, zajmując w tej kategorii pierwsze miejsce przed Niemcami i Hiszpanią. (…)
Tak duży udział we wspólnym rynku wiąże się z międzynarodową ekspansją polskich firm. – Podaje Polski Instytut Ekonomiczny[1]. Informacje płynące z PIE oraz innych publikacji pokazują jasno, że branża logistyczna jest jedną z najbardziej rozwojowych, a to z kolei wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na wykfalifikowanych pracowników w tej dziedzinie.
Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Pawła II w Siewierzu odpowiada na potrzeby pracodawców. Nasi uczniowie w trakcie nauki zdobywają dwie kwalifikacje:
- SPL.01. Obsługa magazynów
- SPL.04. Organizacja transportu
Ponadto odbywają praktyki zawodowe w kraju w firmach, takich jak DHL czy Air Products, a także mają możliwość wzięcia udziału w stażach zagranicznych, gdzie oprócz umiejętności zawodowych, doskonalą umiejętności językowe.
W roku szkolnym 2023/2024 umożliwiamy uczniom technikum udział w bezpłatnych miesięcznych stażach w greckich firmach logistycznych – mówi Marta Szczerba – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Pawła II w Siewierzu. - W naszej szkole stawiamy na konkretne umiejętności. Wiemy, co jest naszą mocną stroną, a jest nią logistyka. Mamy wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Nasi nauczyciele są czynnymi egzaminatorami OKE, przewodniczącymi zespołów egzaminatorów. Wiedzą jak uczyć, żeby nauczyć i to w dobrej, przyjaznej dla ucznia atmosferze.
Staramy się rozwijać i odpowiadać na współczesne wyzwania rynku pracy, na którym, konkurują ze sobą firmy z branży TSL (transport-spedycja-logistyka): uznani gracze na rynku, z coraz mocniejszymi start-upami, specjalizującymi się w obsłudze e-commerce.
Wygrają ci, którzy zaadaptują się do nowej rzeczywistości poprzez wprowadzanie coraz większej ilości rozwiązań technologicznych wspieranych przez sztuczną inteligencję.[2]
Szkoła musi podążać za nowymi technologiami i wyposażać uczniów w umiejętności z zakresu IT, znajomości nowoczesnych programów logistycznych, a także starać się stwarzać możliwości zdobywania innych kwalifikacji, takich jak obsługa wózków widłowych, kas fiskalnych. Jest to możliwe dzięki funduszom unijnym, po które chętnie sięgamy. Dwa lata temu, w ramach Projektu „Lepszy start w zawodową przyszłość”, nasi uczniowie mieli możliwość bezpłatnego udziału w wysokiej jakości szkoleniach w zakresie kompetencji zawodowych oraz zrealizować płatne staże zawodowe u cenionych na rynku pracodawców. Dodatkowo odbyli certyfikowane szkolenia z zakresu kompetencji kluczowych i kwalifikacji zawodowych, w tym cieszący się dużą popularnością kurs prawa jazdy kat. B, kurs operatora wózków widłowych, obsługi kas fiskalnych, kurs przedstawiciela handlowego, human resources, systemów mobilnych w biznesie.
Wszystkie te działania były ukierunkowane na rozwój naszych uczniów. Nasi absolwenci zostali wyposażeni w wiele przydatnych umiejętności, dzięki czemu pewnie i bez kompleksów wkroczyli na rynek pracy z bogatym i wartościowym CV.
Dzisiaj staramy się kontynuować te działania. Wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Będzinie złożyliśmy dwa projekty na rozwój kształcenia zawodowego. Staramy się w nich o wyposażenie naszej szkoły w pomoce dydaktyczne, sprzęt komputerowy, nowoczesne technologie VR i drony. Planujemy remont sal i innych pomieszczeń, by móc maksymalnie wykorzystać potencjał szkoły.
Będziemy chcieli zapewnić uczniom darmowe kursy prawa jazdy kat.B, kursy z zakresu zarządzania, operatora dronów, zarządzania łańcuchem dostaw, naziemnego skanowania laserowego, prawa celnego, operatora koparko-ładowarki, wózka widłowego, obsługi kas fiskalnych i wiele, wiele innych.
Dajemy z siebie wszystko, by młodzież z powiatu i okolic mogła w pełni wykorzystać swój potencjał. Stwarzamy uczniom nie tylko warunki do nauki, ale też do odpoczynku. Z dnia na dzień szkoła zmienia się na lepsze i tętni życiem. Mamy salę bokserską, salę fitness, nowoczesną salę gimnastyczną. Zmieniamy szkolną rzeczywistość. Twarde ławki zamieniliśmy w wygodne kanapy i pufy modułowe, wprowadzamy zieleń do klas.
Działamy kompleksowo i dynamicznie.
Chętnie współpracujemy ze środowiskiem lokalnym, z którym wypracowaliśmy wiele dobrych praktyk.
Dodają nam skrzydeł rozmowy z rodzicami, w których słyszymy, że w naszej szkole ich dziecko czuje się dobrze i rozwinęło się nie tylko edukacyjnie, ale też społecznie.
Cieszą komentarze uczniów przenoszących się ze szkół z sąsiednich powiatów, że u nas nikt nie czuje się anonimowo, że jest bezpiecznie i normalnie.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy też niedociągnięcia, jednak krok po kroku radzimy sobie z nimi, ponieważ jesteśmy otwarci na dialog i rozmowę.
Wierzymy, że warto inwestować w przyszłość, a przyszłość w logistyce wydaje się obiecująca. Ta dynamicznie rozwijająca się branża oferuje liczne możliwości zarówno dla przedsiębiorców, jak i przyszłych pracowników – obecnie naszych uczniów. Sukces zależy od dostosowania się do nowej rzeczywistości, która coraz bardziej opiera się na technologii i innowacjach, dlatego warto kłaść nacisk na edukację, która będzie przygotowywać młodych ludzi do wyzwań, jakie niesie ze sobą logistyka w XXI wieku.
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Pawła II w Siewierzu jest miejscem, gdzie taka edukacja jest z powodzeniem realizowana.
[1] https://pie.net.pl/polska-branza-tsl-tworzy-6-proc-polskiego-pkb-i-jest-liderem-wsrod-krajow-ue/
[2] https://rankingi.rp.pl/tsl/2022/#