Razem w klasie

W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła wzięła udział w programie wspierającym integrację dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji i uchodźstwa "Razem w klasie" realizowanym przez Fundację Szkoła z Klasą.

W ramach Programu otrzymaliśmy:

- kompleksowy pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych o integracji, o tym, jak radzić sobie ze stresem, o zabawie w edukacji i barierze językowej,

- propozycje aktywności dla całej klasy, z wykorzystaniem dołączonych pomocy dydaktycznych, m.in.: piłeczek sensorycznych, kart uważności, wielkoformatowych kolorowanek i wielu innych

- webinary i kursy online,

- wsparcie indywidualne: warsztaty i konsultacje z doświadczonymi trenerami i trenerkami wielokulturowymi.

Dowiedzieliśmy się także:

jakie strategie integracji uczniów i uczennic z różnymi doświadczeniami migracji i uchodźstwa wdrażać w szkole

- jakie są najlepsze techniki budowania pozytywnej dynamiki grupy międzykulturowej,

- jakie techniki radzenia sobie ze stresem oraz wsparcia psychologicznego uczniów i uczennic warto stosować,

-jak w praktyce przełamywać bariery językowe w procesie edukacji

- o kreatywnych zabawach i narzędziach wspierających rozwój uczniów i uczennic.

Działania w ramach Programu trwały cały rok i wymagały sporego zaangażowania środowiska szkolnego. Otrzymane zaświadczenie jest zwieńczeniem naszej pracy i zaangażowania w zakresie uchodźstwa.