Konkurs Zielone Laboratorium Lafarge

EkoEksperymentarium dla młodzieży

„Jeśli myślisz rok naprzód – sadź ryż,
Jeśli myślisz 10 lat naprzód – sadź drzewo,
Lecz jeśli myślisz 100 lat naprzód – ucz ludzi”

EkoEksperymentarium dla młodzieży to portal z zestawem lekcji online dotyczących edukacji ekologicznej i tematyki zrównoważonego rozwoju.

Klasa 1 A LO wzięła udział w Konkursie Zielone Laboratorium Lafarge. Konkurs składał się z dwóch kroków. Pierwszym był udział w LEKCJI ONLINE ,,ŚLAD WĘLOWY’’, drugim udział w praktycznym ,,Wyzwaniu’’.
Lekcję online uczniowie wraz z nauczycielem opracowali metodą projektową. Interaktywnie uczniowie klasy 1A LO poznali zagadnienie związane ze ,, śladem węglowym”. Celem zajęć było wyjaśnienie mechanizmu działania gazów cieplarnianych i wskazanie przyczyn efektu cieplarnianego. Uczniowie zajmowali się również spektrum konsekwencji wzrostu temperatury na świecie. Szukali odpowiedzi, które sektory gospodarki są odpowiedzialne za emisję gazów cieplarnianych.
W trakcie lekcji uczniowie pracowali różnymi metodami, wykorzystując ,,wplecione’’ w lekcję gry dydaktyczne, gry - puzzle, filmiki w języku angielskim, POP – UP infografikę, gamifikację. Wykonali dodatkowe zadania z biologii, matematyki i geografii. Zadanie z matematyki polegało na obliczeniu generowanego przez uczniów śladu węglowego w codziennym działaniu.
Młodzież dowiedziała się między innymi ile naszą planetę kosztuje użytkowanie smartfona.
Wyzwaniem konkursu było wykonanie eksperymentów z czekoladą lub ziemią, a dotyczyło efektu cieplarnianego. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.