Drogi Ósmoklasisto!

Decyzja o podjęciu nauki w liceum ogólnokształcącym zależy od kilku czynników, w tym od Twoich celów edukacyjnych i zawodowych, zainteresowań oraz preferencji dotyczących stylu nauki. Zapoznaj się z poniższym tekstem, który może pomóc Ci w podjęciu decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Wybór liceum ogólnokształcącego ma wiele zalet:

* licea oferują szeroką gamę przedmiotów, co pozwala na rozwijanie zainteresowań w różnych dziedzinach. W Liceum w Siewierzu masz do wyboru dwa profile:

- medyczno-psychologiczny z rozszerzonym językiem angielskim i biologią oraz z drugim językiem włoskim lub niemieckim.

- administracyjno-prawny z rozszerzonym językiem angielskim i historią oraz z drugim językiem włoskim lub niemieckim.

* By jeszcze bardziej rozwinąć Twoje zainteresowania oraz żeby wyposażyć Cię w przydatne umiejętności, wprowadziliśmy do planu nauczania przedmioty, takie jak: podstawy psychologii, media i komunikacja interpersonalna, logika.

Ponadto, masz szansę zdobyć solidne podstawy z wielu innych dziedzin co może być przydatne w przyszłości, niezależnie od wybranej ścieżki kariery.

·        W liceum dobrze przygotujesz się do matury i do podjęcia studiów wyższych.

Program nauczania w liceach jest bardziej skoncentrowany na przygotowaniu Cię do matury niż w technikum. W technikach, głównym (aczkolwiek nie jedynym) celem ucznia jest zdanie egzaminów zawodowych, odbycie praktyk i przygotowanie do zawodu. W liceum całą swoją energię skupisz na przygotowaniu do matury oraz zdobyciu tych umiejętności, które rozwiniesz na studiach wyższych.

W Liceum Ogólnokształcącym w Siewierzu masz szansę rozwinąć się artystycznie poprzez działalność w kole teatralnym oraz będziesz mógł/mogła doskonalić swoje umiejętności językowe. Nasi uczniowie corocznie biorą udział w Międzynarodowej Konferencji Bermun w Berlinie, podczas której pracują w międzynarodowych zespołach i przygotowują wystąpienia w języku angielskim.

Organizujemy też dla chętnych wyjazdy Euroweek, gdzie będziesz mieć szansę przez 5 dni pracować z native speakerami, a także uczestniczymy w wielu międzynarodowych projektach typu Erasmus, w ramach których będziesz mógł/mogła wyjechać za granicę i zdobywać oraz doskonalić umiejętności liderskie i językowe.

Ukończenie liceum ogólnokształcącego z dobrymi wynikami na maturze daje szerokie możliwości wyboru kierunku studiów. To ważne, zwłaszcza jeśli zastanawiasz się nad podjęciem takich studiów jak: medycyna, prawo, weterynaria czy kierunki techniczne.

Dodamy jeszcze, że nasi najlepsi uczniowie mają szansę otrzymać Złoty Indeks. To taki voucher na darmowe studia na wybranym przez siebie kierunku na jednej z prywatnych uczelni, z którymi współpracujemy.

·        W liceum masz większe szanse na zmianę profilu, rozszerzenia w ramach oferty szkoły.

Wiele osób w Twoim wieku jeszcze nie wie, co chce w życiu robić. Zamiłowanie do przedmiotów zmienia się, zwłaszcza w szkole średniej, gdzie nauki jest o wiele więcej, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym. W trakcie nauki  w liceum możesz odkryć swoje prawdziwe zainteresowania lub zmienić dotychczasowe i dopiero wtedy zdecydować, w jakim kierunku chcesz się dalej rozwijać, bez konieczności wczesnego podejmowania wiążących decyzji dotyczących specjalizacji zawodowej. Będzie to o wiele prostsze niż w przypadku techników i szkół zawodowych. Uczeń technikum, jeśli chce zmienić profil kształcenia na inny ( np. z technikum logistycznego chce przejść do technikum informatycznego), musi zaczynać naukę od początku, czyli od pierwszej klasy.

Czy wybór liceum ogólnokształcącego jest najlepszym wyborem? Nie zawsze i nie dla każdego. Podstawową wadą jest brak konkretnej specjalizacji zawodowej. Jeżeli zależy Ci na szybkim podjęciu pracy, nie chcesz studiować – zrezygnuj z liceum na rzecz technikum lub szkoły branżowej.

Podjęcie nauki w liceum ogólnokształcącym jest dobrą opcją dla osób, które:

- chcą zdobyć szeroką bazę wiedzy.

- planują kontynuować edukację na studiach wyższych.

- jeszcze nie są zdecydowane na konkretny zawód i chcą mieć więcej czasu na podjęcie decyzji.

Jeśli te aspekty odpowiadają Twoim celom i preferencjom, to nauka w liceum ogólnokształcącym może być wartościowym wyborem.