Zwiększamy świadomość ekologiczną

W dzisiejszych czasach, kiedy kwestie związane z ochroną środowiska stają się coraz bardziej palące, nasza szkoła daje podejmuje szereg działań zwiększających świadomość ekologiczną.

• W ramach programu Zielona Pracownia powstaje nowoczesna sala lekcyjna, w której będą realizowane zajęcia poświęcone ekologii, miedzy innymi ochronie żółwia błotnego. Wartość dofinansowania to 60 000 zł, a całkowita wartość projektu wynosi 75 000 zł.
  • Dzięki współpracy z formą Air Products Poland – na terenie szkoły zamontowano Ekosłupek – urządzenie do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła. Dodatkowo w urządzeniu zamontowano czujnik wilgotności gleby, dzięki któremu uczniowie będą mogli dokonywać obserwacji, takich jak na przykład wpływ skoszonej trawy na poziom wilgotności gleby. (Wartość urządzenia to ok. 6800 zł. Całość sfinansowała firma Air Products Poland). Dane pomiarowe może odczytywać każdy, ponieważ znajdują się one na naszej stronie internetowej: zsoits.edu.pl. Można je także odczytywać za pomocą dedykowanej aplikacji.
  • Szkoła wzięła również udział w konkursie "Mierzymy się ze smogiem". W piątek otrzymaliśmy informację, że wygraliśmy ekran do wyświetlania pomiarów jakości powietrza i treści edukacyjnych. Po podpisaniu umowy dane z ekosłupka będą wyświetlane na ekranie zamieszonym przy wejściu do szkoły.

To nie koniec naszych planów. Chcemy zagospodarować także przestrzeń wokół szkoły, która będzie zachęcała naszą młodzież do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu ( między innymi przerw śródlekcyjnych) oraz umożliwiała realizację niektórych zajęć w plenerze. Niedługo na placu szkolnym zamontujemy betonowy stół do tenisa stołowego, piłkarzyki oraz stoły do gry w szachy.

Planujemy również, że do listopada 2023 roku, dzięki naszym darczyńcom i przyjaciołom, zamontujemy:

• Nowoczesną zadaszaną altanę wraz ławkami i stołami,
  • Domki dla owadów,
  • Budki dla ptaków
  • Nasadzenia roślinne. Wyznaczymy też miejsce do zasiania łąki kwietnej.

Wierzymy, że wspólnie możemy tworzyć zmiany, które przyczynią się do ochrony naszej planety i zapewnienia przyszłym pokoleniom zdrowszego i bardziej zrównoważonego środowiska życia.

Serdecznie dziękujemy każdemu, kto pomógł nam w realizacji naszych planów. Osoby chętne do pomocy i wspierania naszych kolejnych działań zapraszamy do kontaktu z dyrektorem szkoły.