Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

23. czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2022/2023. Swoją obecnością zaszczycili nas: Poseł na Sejm RP Rafał Adamczyk, Wicestarosta Będziński Dariusz Waluszczyk, Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Mucha, Przewodniczą Rady Miejskiej w Siewierzu Barbara Bochenek oraz nasi wspaniali Rodzice wraz z p. Arkadiuszem Świebodą - Przewodniczącym Rady Rodziców, a także pracodawcy i przyjaciele szkoły.

Mijający rok szkolny był inspirującą podróżą, podczas której nie tylko dowiedzieliśmy się nowych rzeczy, ale też nabraliśmy doświadczenia, osiągaliśmy kolejne cele. Dzisiaj możemy z radością stwierdzić, że dopłynęliśmy do brzegu. Zaczynaliśmy ten rok z wielkimi oczekiwaniami, nadzieją i podekscytowaniem.  Nasze żagle były rozwinięte, gotowe by podjąć każde wyzwanie, które miało przed nami stanąć. Ale tak jak na morzu, trafialiśmy na wysokie fale, którym trzeba było stawiać opór, dawać z siebie niejednokrotnie wszystko, żeby móc dopłynąć do celu. Niektóre doświadczenia, choć trudne (a każdy miał je inne), kształtowały nasz charakter, wzmacniały determinację, uczyły wytrwałości, cierpliwości, czasem pokory, a przede wszystkim pozwalały na poznanie samych siebie.

Podczas naszej podróży mieliśmy również wiele okazji do nauki i odkrywania nowych rzeczy. Jak kapitan, nasi nauczyciele prowadzili nas przez głąb wiedzy i pomagali w odkrywaniu nieznanych terytoriów. Nabywaliśmy umiejętności, które pozwolą nam pokonać kolejne wyzwania.

Podróż "statkiem" to także współpraca i wzajemne wsparcie. Każdy na pokładzie pełnił swoją unikalną rolę, aby zapewnić płynność, bezpieczeństwo i spokojne funkcjonowanie. Uczniowie,  nauczyciele, rodzice i personel administracyjny - wszyscy razem pracowaliśmy, aby zapewnić sukces i wzrost naszej szkoły. A sukcesów było sporo:

• Pozyskaliśmy fundusze na rozwój naszej szkoły:

- W ramach Konkursu Zielona Pracownia pozyskaliśmy 60 000 zł, a od starostwa 15 000 zł

- Nasz wniosek "Europejski start po umiejętności zawodowe - Logistycy Technikum w Siewierzu na Peloponezie" został zatwierdzony do realizacji i otrzymał dofinansowanie w wysokości 69 253 euro, co daje kwotę ponad 300 000 złotych

- z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymaliśmy 3000 złotych,

- dzięki wsparciu naszych wspaniałych rodziców i dzięki współpracy z firmą Air Products jesienią będziemy mogli stworzyć zewnętrzną, plenerową pracownię ekologiczną opiewającą na kwotę 27 000 złotych.

- powstał nowy gabinet pedagoga i nowy gabinet pielęgniarki.

• Nawiązywaliśmy nowe kontakty, zacieśnialiśmy współpracę:

- Mamy nową szkołę partnerską w Wilnie. W kwietniu wyjechaliśmy do Wilna ze spektaklem „Świtezianka”.

- Nawiązaliśmy współpracę z Wyższą Szkołą Humanitas, Uczelnią Metropolitalną i Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. Dzięki tej współpracy nasi absolwenci otrzymali Złote Indeksy, pozwalające im na bezpłatne studiowanie na wybranym przez siebie kierunku. Średni koszt takich studiów to ponad 16 000 złotych.

- Podtrzymywaliśmy nawiązane już kontakty. Po raz kolejny, jako jedna z trzech szkół w Polsce, braliśmy udział w międzynarodowej konferencji BERMUN w Berlinie.

- dzięki współpracy z Pracodwacami, mogliśmy odbyć inspirujące praktyki, podczas których nabraliśmy doświadczenia.

- dzięki wsparciu przyjaciół szkoły i życzliwych nam osób, mogliśmy zrealizować wiele przedsięwzięć i inicjatyw, zrealizować wiele pomysłów.

• Idziemy z duchem czasu: mamy mLegitymacje, nasza biblioteka przechodzi modernizację - została wyposażoną w nowoczesne zestawy komputerowe, utworzono w niej strefę relaksu i gier planszowych. Zakupiliśmy dwa kolejne monitory interaktywne i pozyskaliśmy tablicę multimedialną. Pojawiliśmy się na tiktoku, bo chcemy być bliżej Was 😉
  • Odnosiliśmy sukcesy i odkrywaliśmy talenty:

-  wielu z nas rozwinęło się artystycznie: w mijającym roku na każdym kroku czuliśmy teatr i śpiew.

- wygrywaliśmy konkursy wiedzy, artystyczne, tematyczne.

- nie sposób też nie wspomnieć o sukcesach sportowych. Trudno zliczyć i wymienić wygrane naszych zawodników sportów sztuk walki, cieszą nas też osiągnięcia naszych koszykarzy.

• No i w końcu świetnie się bawiliśmy: wycieczki, wyjścia, zajęcia integracyjne – wspominać będziemy je jeszcze długo.

Teraz, gdy zbliżamy się do brzegu tego roku szkolnego, patrząc wstecz, możemy być dumni z naszych osiągnięć. Przeszliśmy przez wiele, pokonaliśmy przeciwności i wytrwaliśmy.

Pani Dyrektor, w swoim przemówieniu podkreśliła: "Wszyscy  cieszymy się z Waszych sukcesów, ale pamiętajcie, że świadectwo z paskiem czy bez, średnia, wyniki egzaminów nie definiują Was kim jesteście i jacy jesteście. Najważniejsze jest to, ile dobra czynicie, czy wykazujecie się wrażliwością i serdecznością w relacji z drugim człowiekiem. Zawsze będzie ktoś od Was "lepszy" w jakiejś dziedzinie, zawsze będzie ktoś "słabszy", zatem porównywanie się z innymi nie ma żadnego sensu. Doceńcie siebie takimi, jakimi jesteście, bo jesteście wyjątkowi".

Tymi inspirującymi słowami żegnamy Was i życzymy udanych, bezpiecznych, niezapomnianych, pełnych słońca i radości wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!